دانلود فونت دفتر [+کد تخفیف ۵%]

دانلود-فونت-دفتر

در این مقاله رز دیزاین میخواهیم فونت دفتر را به شما معرفی کنیم. دانلود فونت دفتر با کد تخفیف ۵% (در انتهای صفحه) موجود است.

فونت دفتر نسخه بازسازی شده‌ یک نمونه حروف قدیمی فراموش شده است. پس از ظهور نشر رومیزی اغلب حروف چاپی پر کاربرد به فونت کامپیوتری تبدیل شدند. اما حروفی که در ادامه خواهید دید از آن دسته نیستند. این حروف به تازگی توسط استودیو دفتر از روی نمونه‌ های چاپی قدیمی بازسازی و به فونت تبدیل شده اند. برای ایجاد حس و حال نوستالژیک، فونت دفتر دارای کمی خوردگی، بی نظمی (اما جذاب) در اتصال حروف و عدم تناسبات عمودی است. اگر چه این حروف در زمان خود ویژه اعلانهای رسمی بوده است. اما اکنون به دلیل یاد ایام گذشته یک فونت نمایشی به حساب می آید. (دانلود) فونت دفتر بیشتر مناسب آثار گرافیکی با حال و هوای قدیمی (نوستالژیک) است.

دانلود-فونت-دفتر-Daftar-1-1024x621

حـروفِ جـدیدِ کهنۀ فونت دفتر!

طراحان گرافیک، طراحان سایت، ناشران، مطبوعات، طراحان صحنه، هنرمندان و همه‌ی آنهایی که به نوعی با فونت‌های فارسی سروکار دارند. همواره اینگونه افراد با کمبود حروفی با حال‌ و هوای قدیمی، برای ساخت فضا های نوستالژیک مواجه هستند. لذا هر وقت پای اِلقایِ حسّی قدیمی به کمک یک فونت به میان می‌ آید. یا باید بیخیال آن شویم یا با کمی خلاقیت و دستکاریِ نمونه‌ های موجود، عجالتاً کارمان را راه بیندازیم!

دانلود-فونت-دفتر-2-1024x621

 

یـک قرن سـابقه!

قدمت این فونت که امروز؛ با نام‌ «دفتر» نامگذاری‌ شده‌ است. به روزنامه‌ها، آگهی‌ها و کتابهایی بر میگردد که حدود یک قرن پیش از طریق «چاپ سُربی» منتشر میشدند. اوج استفاده از این حروف در اوایل دوران “پهلوی اول” بوده. و هویت طراح آن نامشخص است. با گذشت زمان و پیشرفت صنعت چاپ، این فونت به مرور به فراموشی سپرده شد.

 

دانلود-فونت-دفتر-3-1024x621

 

دانلود فونت دفتر: حفـظ اصـالت و هـویت!

در طی مراحل بازسازی، طراحان به تغییر شکلی که پروسه‌ ی چاپ سـربی با گذر زمان در ریخت حروف به وجـود می‌آورد وفادار بوده اند. شکل حروف و اتصالات به هیچ عنوان تناسب دقیقی با هم ندارند. بعضی به‌ صورت صحـیح بر روی خط کرسی قرار ندارند. تناسب و اندازۀ حروف همسان شبیه به یکدیگر نیست. در محیط و سطح حروف بافتها و خوردگی‌هایی مشاهده میشود که تلاش کذده اند همه را حفظ کنند. همچـنین در نسـخه نهـایی، کاراکتـرهای اول، وسـط، آخـر و تنهای حـروف، هر کدام شکل و بافت مختص به خود را دارند. و اینطور نیست که مثلاً خـانواده حـروف «ص» و «ض» تنها با اضافه کردن یک نقطه سـاخته شـده باشـند.

بیشتر بخوانید!  دانلود فونت دیباج [+کد تخفیف 5%]

دانلود-فونت-دفتر-4-1024x621

دانلود-فونت-دفتر-3423

 

دانلود فونت دفتر: بزرگ و کوچک/ ریز و درشت!

فونت دفتر با حـفظ اصـالت تصویری و پایبندی به منابع اصلی، به کمک اصلاحات و اضافه کردن امکـانات جـدید، نیازهای گوناگون شـما را در فضای طراحی گرافیک، طراحی سایت، فـضای مجـازی، طراحی تبلیغاتی، مطـبوعاتی، کتاب‌آرایی، طراحـی هنری و… برآورده میکند. اگـر چه بیشـتریـن کاربـردِ فونت دفتر در اندازه‌های بـزرگ است. اما این فونت در حد فاصـل اندازه‌ های ریز تا ترکـیبات درشت، همچـنان زیبایی، خاص‌ بودن، خـوانـایی و وقـار خود را حفظ میکند.

دانلود-فونت-دفتر-7-1024x621

دانلود-فونت-دفتر-8-1024x621

ترکـیبات اخـتیاری، حـروف جـایگزین/ Discretionary Ligatures

برای (دانلود) فونت دفتر، تـعدادی ترکیب پیشبینی شده است که امـکانی است برای ایـجاد شکل‌های متفاوت، جدید و زیبایی در حروف و کلمات. شما میتوانید این ترکیبات اختیاری را به صورت دستی فعال و اسـتفـاده کنید.

دانلود-فونت-دفتر-9-1024x621

دانلود-فونت-دفتر-10-1024x621

دانلود-فونت-دفتر-11-1024x621

دانلود-فونت-دفتر-12-1024x621

دانلود-فونت-دفتر-2-1024x621 (1)

 

 

دانلود فونت دفتر: دفتر عربی!

با پیشبینی اِعراب‌ها و برخـی ترکـیبات‌ خاص، فونت دفتر میتواند از متنهای به زبان عربی پشـتیـبانی کند.

دانلود-فونت-دفتر-13-1024x621

دانلود-فونت-دفتر-14-1024x621

 

هم‌خانواده‌ی انگلیسی برای دفتر

فونت انـگلیسـی که برای همنشینی با «دفتر» انـتخـاب شده است، پس از ایجاد خوردگی‌، بافت و تغییراتی در ترکـیـب‌، بیشترین شباهت را به هم‌ خانواده‌ی فارسی‌اش پیدا کرده تا در متون دو زبانه این جـنـس و شـخـصیت حروف متناسب و یکـدسـت به نظر بیایند.

دانلود-فونت-دفتر-15-1024x621

عـلائم و اَشـکالِ کمـکی / Symbols

در فرآیند تایـپ کردن، با اسـتفاده از علائـمی که در جـدول حروفِ فونت دفتر قرار داده شده، میتوانید به جذابیت طراحی اضافه کنید.
این عـلائـم را از پنـجره Glyphs به صورت دسـتی به نوشته ها اضافه کنید.

دانلود-فونت-دفتر-16-1024x621

فونت دفتر؛ ســال ۱۳۹۶ در استودیو دفتر و زیر نظر مجـــید کاشانی بازسازی، اصـــلاح و اجرا شد. تعـــداد زیادی روزنامه، کتاب، مجله و آگـــهی‌های قدیمی، منابعی بودند که برای اســـتخراج حروف و ترکیبات مورد اســتفاده قرار گرفتند. این فونت اولیـــن بار برای مـــدتی محدود در ســایت «اهدای عضو ایرانیان» عرضه شد. هــمـه عواید مالی آن صرف درمــان بیـــماران نیازمند پیوند عضو شد. سـرانـــجام پس از وقفه‌ای حدودا ســه ساله، آبان‌ ۱۴۰۰، در وبسایت «فونت ایران» عرضه میشـــود.

بیشتر بخوانید!  دانلود فونت آرتین [+کد تخفیف 5%]

 

دانلود رایگان فونت دفتر

به جهت احترام به حقوق طراح، لینک دانلود رایگان فونت دفتر وجود ندارد. اما شما میتوانید با کد تخفیف (اختصاصی رز دیزاین) با ۵% تخفیف خریداری کنید.

 

در بسته فونت دفتر موارد زیر را دریافت خواهید کرد:

  • فونتهای اصلی: با فرمت ttf و otf (در ۱ وزن)

دانلود فونت دفتر در سه زبان فارسی، انگلیسی قابل استفاده است.

دانلود فونت

کد تخفیف: rosedesign_5off

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.